مهم‌ترین بیماری‌های کشنده در کشور اعلام شد

مهم‌ترین بیماری‌های کشنده در کشور اعلام شد

1393-02-25

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: مهم‌ترین بیماری‌های کشنده در کشور ما، بیماری‌های قلبی، سکته‌های مغزی، فشار خون، دیابت، حوادث جاده‌ای و سرطان‌هاست.

به گزارش ایلنا، دکتر رضا ملک‌زاده در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در جمع روسا و معاونان پژوهشی دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی اظهار کرد: زمانی می‌توانیم زمینه سلامت را به معنای واقعی برای مردم فراهم کنیم که تصمیماتی که در این حوزه گرفته می‌شود مبتنی بر شواهد باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت افزود: بر اساس اطلاعاتی که از مطالعه‌ای مربوط به ایران در سال ۱۳۸۹ استخراج کردیم؛ ۳۵۱ هزار و ۸۱۴ مورد مرگ در کشور اتفاق افتاده که عمدتا ناشی از حوادث جاده‌ای بود که این نشان می‌دهد کنترل بخشی از سلامت بیرون از وزارت بهداشت است و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، تولید خودروهای سالم و مناسب، مناسب بودن زیرساخت‌های جاده‌ای کشور می‌تواند در این زمینه از وقوع مرگ و صدمات ناشی از حوادث جاده‌ای پیشگیری کند.

ملک‌زاده عنوان کرد: همچنین از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از حدود ۵۷ درصد به عددی نزدیک به ۸۰ درصد رسیده است. مهم‌ترین بیماری‌های کشنده در کشور ما، بیماری‌های قلبی، سکته‌های مغزی، فشار خون، دیابت، حوادث جاده‌ای و سرطان‌هاست. از طرف دیگر نیز بیماری‌های ناتوان‌کننده هم وجود دارند که شامل بیماری‌های روانی، عضلانی، اسکلتی، دیابت، حوادث جاده‌ای و بیماری‌های مزمن ریوی هستند.

وی اظهار کرد: با وجود همه این مشکلات و شرایط، در ۲۲ سال گذشته، امید به زندگی در بدو تولد هم در زنان و هم مردان در کشور به شدت افزایش پیدا کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: هدفی که برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده مدنظر داریم این است که امید به زندگی را به میزان ۸ سال افزایش دهیم و افزایش طول امید به زندگی در بدو تولد به حداقل ۸۰ سال و حداقل ناتوانی برسیم.

ملک‌زاده عنوان کرد: یکی از ضرورت‌های تغییر در نظام سلامت، تغییر سیاست‌ها بر مبنای نیاز‌ها و اولویت‌هاست. باید توجه داشته باشید که ۸۰ درصد بیماری‌های قلبی عروقی و همچینن حوادث جاده‌ای و ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند. لذا باید خود را برای این چالش جدید آماده کنیم و زیرساخت‌های خود را برای این تغییرات آماده سازیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از اهداف طرح تحول نظام سلامت این است که پرداخت از جیب مردم برای درمان کاهش یابد و پرداخت از طریق بیمه‌ها صورت بگیرد.

ملک‌زاده تحقیق و توسعه حوزه پژوهش را در کشور بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: متاسفانه هزینه تحقیق و توسعه در کشور بسیار کم است. میزان بودجه‌ای که در سال ۹۳ به کل تحقیقات کشور اختصاص داده شد، ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۳۸ درصد معادل ۸۰۰ میلیارد تومان سهم وزارت علوم و ۱۳ درصد معادل حدود ۳۰۰ میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت است. این در حالی است که ۴۰ درصد تولید علم کشور را وزارت بهداشت انجام می‌دهد و بنابراین لازم است که تصمیم‌گیران آگاه شوند و سهم بیشتری به حوزه سلامت در بخش تحقیقات اختصاص داده شود.

وی افزود: راه ا‌ندازی و احیای مرکز ملی علوم پزشکی در جهت حمایت از تحقیقات و محققان برجسته با اختصاص بودجه سالیانه حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان، اجرای برنامه ثبت ملی بیماری‌ها برای حداقل ۲۰ بیماری، انجام مطالعات کوهورت کشوری در ۱۰ دانشگاه کشور از جمله علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اختصاص بودجه سالیانه ۲ میلیارد تومان برای پژوهش در بیماری‌های مزمن که به احتمال زیاد در خوزستان، شهرستان هویزه برای اجرای طرح انتخاب شود و همچنین راه‌اندازی ۱۰ آزمایشگاه تحقیقاتی، توسعه و حمایت از نیروی انسانی، تدوین و راه‌اندازی دوره پزشک محقق و تربیت متخصصانی که در تحقیقات بالینی خوب فعالیت کنند از جمله راهبرد‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در زمینه توسعه فناوری سلامت نیز توسعه مراکز رشد و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز جزو راهبردهای این حوزه است.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...