پزشکی قانونی ایران: مرگ و میر ناشی از کار ۲۴ درصد افزایش داشته است

پزشکی قانونی ایران: مرگ و میر ناشی از کار ۲۴ درصد افزایش داشته است

 

سقوط از ارتفاع بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از حوادث کار در ایران را به خود اختصاص داده است

 

سازمان پزشکی قانونی ایران با ارائه آخرین آمار مرگ و میر ناشی از حوادث کار در این کشور اعلام کرد: "مرگ‌های ناشی از حوادث کار در هفت ماهه امسال، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته است."

براساس این گزارش که در خبرگزاری کار ایران (ایلنا) منتشر شده، در هفت ماه نخست سال جاری، بیشترین مرگ‌های ناشی از حوادث کار با ۱۷۷ مورد در شهریور ماه و کمترین آن با ۱۰۹ مورد در فروردین ماه ثبت شده‌ است.

بررسی‌های سازمان پزشکی قانونی کشور در ۱۰ سال گذشته، نشان می‌دهد که طی این مدت ۹ هزار و ۶۲۵ نفر بر اثر حوادث کار در کشور جان باخته اند که بیشترین میزان، با هزار و ۵۰۷ مورد در سال ۱۳۹۰ و کمترین آن با ۴۶۱ مورد در سال ۱۳۸۱ ثبت شده‌است.

در گزارش جدید این سازمان، همچنین سقوط از ارتفاع بیشترین علت مرگ و میر ناشی از حوادث کار در ایران عنوان شده است.

پس از سقوط از ارتفاع، اصابت اجسام سخت، برق‌گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم مرگ آور‌ترین حوادث حین کار را دارا هستند.

استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین و چهارمحال و بختیاری و خراسان جنوبی و زنجان کمترین موارد مرگ براثر حوادث کار را داشته‌اند.

پنج تشکل کارگری ایران در ۱۵ آذرماه امسال، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش حوادث کار در ایران هشدار داده بودند.

در این بیانیه عدم رعایت ملاحظات ایمنی و همچنین عدم تصویب و اجرای قوانین حمایتی لازم، "جنایت علیه نیروی کار" توصیف شده بود.

این بیانیه با تاکید بر اینکه "حوادث کار دومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از تصادفات است"، خواستار "ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری قدرتمند" برای تامین حقوق کارگران و بهبود شرایط کار شده بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد، اتحادیه نیروی کار پروژه‌ای، سندیکای فلزکار مکانیک، هیات موسس سندیکای کارگران نقاش و کانون مدافعان حقوق کارگر، تشکل های امضاکننده این بیانیه بودند که دولت ایران، آنها را به رسمیت نمی‌شناسد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...