طراحی کلاه ایمنی نامرئی با الهام از کیسه هوای خودرو

طراحی کلاه ایمنی نامرئی با الهام از کیسه هوای خودرو

 

 

بنا بر نتایج بعضی تحقیقات، استفاده از کلاه ایمنی احتمال آسیب به سر و گردن راکبان را تا ۸۵ درصد کاهش می دهد. در این میان بسیاری از افراد، (مخصوصاً دوچرخه سواران) از کلاه های ایمنی بیزارند. اما دو دانشجوی سوئدی نوعی کلاه ایمنی ساخته اند، که نه تنها نامرئی است، بلکه خیلی شیک هم به نظر می رسد.

این وسیله Hövding نام دارد و مانند یک تکه لباس یا شال دور گردن بسته می شود. و به محض وقوع خطر، در یک دهم ثانیه یک کلاه نایلونی ضخیم را باد کرده و از سر و گردن راکب محافظت می کند.

این دو طراح از سال ۲۰۰۵ یعنی زمانی که دانشجوی طراحی صنعتی دانشگاه لوند سوئد بودند، کار بر روی این کلاه نامرئی را شروع کردند. و پس از ۷ سال موفق شدند که آن را تکمیل کرده و تست های مختلف را روی آن انجام دهند.

 

این وسیله حرکات راکب را توسط کامپیوتر داخلی، ژیروسکوپ و سنسورهای مختلف، در هر ثانیه ۲۰۰ بار مانیتور می کند. به محض این که حس کند برخوردی در شرف وقوع است، در عرض چند میلی ثانیه توسط مخزن گازی که در آن تعبیه شده، پوشش محافظتی را از گاز پر می کند. برای بالاتر بردن امنیت، فشار گاز درون کلاه تا چندین ثانیه حفظ می شود. تا این که کم کم و احتمالاً پس از برطرف شدن خطر، گاز داخل کلاه دوباره خالی می شود.

 

طراحان این کلاه نامرئی ادعا کرده اند که وسیله ابداعی آن ها از لحاظ جذب ضربه، ۳ تا ۴ برابر بهتر از کلاه های ایمنی معمولی عمل می کند. به علاوه این که کلاه ایمنی آنها قسمت های بیشتری از بدن، از جمله تمام ناحیه گردن را پوشش می دهد. این کلاه ایمنی نامرئی در رنگ ها و طرح های مختلف، فعلاً تنها در اروپا و با قیمت ۳۹۹ یورو در دسترس است.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...